0
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 21 ارديبهشت 1400 در ساعت 4 : 13 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

چسبندگی لاستیک

لاستیک ها مسلما جزو مهم ترین قسمت های خودرو به حساب می آید. چون لاستیک ها وسیله ای هستند که باعث می شوند انرژی تولید شده توسط موتور اتومبیل که به چرخ ها وارد می شود را، تبدیل به حرکت رو به جلو کنند و خودرو را به حرکت در بی آورند. لاستیک ها به دلیل این که ویژگی چسبندگی دارند قادر به انجام چنین کاری هستند. چسبندگی و اصطکاک بین تایر و زمین، باعث می شود گشتاوری که توسط موتور به محور چرخ ها وارد می شود، خودرو را به حرکت در آورد.

چسبندگی لاستیک برای همه خودروها یکسان نیست. به عنوان مثال چسبندگی مورد نیاز برای خودروهای سدان خانوادگی با چسبندگی مورد نیاز برای خودروهای فرمول 1 تفاوت بسیار زیادی دارد. برای اتومبیل های تولید انبوه مثل سدان های خانوادگی یا خودروهای اسپرت، از لاستیک هایی استفاده می شود که دارای شیارهایی هستند که به آن آج لاستیک گفته می شود. و کمک می کند تا اتومبیل در شرایط آب و هوایی مختلف عملکرد خوبی داشته باشد.

آب، روغن و شن و خاک همه دشمنان چسبندگی لاستیک هستند. چون باعث می شوند که اصطکاک بین لاستیک و زمین از بین برود. و حرکت رو به جلوی ماشین را دچار مشکل کنند. بنابراین اگر لاستیک شما الگوی آج مناسبی داشته باشد، باعث می شود تا آب به راحتی از آن خارج شود و از خطر هیدروپلنینگ جلوگیری کند. همچنین لاستیک هایی با عمق آج زیاد در گل و لای و برف مانند یک چرخ دنده عمل می کند تا بتواند به راحتی خودرو را به حرکت در بیاورد.

شاخص چسبندگی لاستیک

 به زبان ساده تر باید گفت که لاستیک ها باعث می شوند که اتومبیل شما به حرکت در بی آید. هر چقدر موتور ماشین قوی باشد، و چرخ های شما را با سرعت بیشتری بچرخاند تا چسبندگی لاستیک ها و اصطکاک با زمین وجود نداشته باشد، این قدرت به هیچ دردی نمی خورد.

برای اینکه با چسبندگی لاستیک و ویژگی هایی که برای خودرو به وجود می آورد آشنا شوید و همچنین بدانید که این ویژگی چگونه باعث حرکت رو به جلوی خودرو می شود تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

از کجا بفمیم که لاستیک ماشینمان چسبندگی خوبی دارد؟

سازمان حمل و نقل و ترافیک ایالات متحده، استانداردی را تعیین کرده که به وسیله ی آن می توانید بفهمید لاستیک هایتان از چه میزان درجه کیفیتی برخوردار است. به این استاندارد UTQG یا درجه کیفیت لاستیک گفته می شود. به وسیله ی این استاندارد می توانید بفهمید که تایر شما چه میزان چسبندگی دارد. هرچه این درجه بندی رتبه بالاتری داشته باشد، نشان می دهد که خودروی شما در روزهای بارانی قدرت ترمز گیری بهتری خواهد داشت.

درجه بندی چسبندگی لاستیک را با حروف انگلیسی AA, A, B, C نشان داده می شود. و اگر اگر آج لاستیک مناسب برای چهار فصل باشد علامت M+S را روی دیواره لاستیک خواهید دید. در این درجه بندی حروف AA بیشترین میزان چسبندگی را دارد و بعد از آن A و B و در آخر هم حرف C قرار می گیرد. حرف C نشان دهنده پایین ترین میزان چسبندگی است.

شاخص چسبندگی لاستیک

اگر میزان چسبندگی لاستیک شما پایین باشد، ممکن است در شرایط آب و هوایی بد دچار مشکل شوید. و در آب و هوای برفی، خودروی شما برف گیر می شود. و یا ممکن است باعث تصادف شما شود. برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است تا لاستیک های شما چسبندگی مناسبی داشته باشند، تا خودروی شما بتواند در زمین های پر گل و لغزنده به حرکت خود ادامه بدهد.

در برف و یخ بندان شدید بهتر است از زنجیر چرخ استفاده کنید. چون در این شرایط آب و هوایی تقریبا هیچ لاستیکی نمی تواند عملکرد خوبی را از خود نشان بدهد. مگر اینکه از لاستیک هایی که روی آجشان میخ است استفاده کنید. علاوه بر این هنگامی که لاستیک های دیگر در سرما خشک تر می شوند و انعطاف پذیری خود را از دست می دهند، لاستیک های زمستانی انعطاف پذیری خود را حفظ می کنند. و در نتیجه باعث می شود تا تایر چسبندگی بیشتری با جاده داشته باشد.

نوع آج لاستیک چه تاثیری بر روی چسبندگی آن دارد؟

در لاستیک های مخصوص زمستانه و برفی عمق آج بیشتری نسبت به لاستیک های چهار فصل  و تابستانه دارند. این عمق آج بیشتر باعث می شود که برف در شیار های آن گیر کند. این برف در داخل شیار ها فشرده می شود و کمک می کند تا  اصطکاک بین لاستیک و زمین بیشتر شود، و در نتیجه لاستیک چسبندگی بیشتری در برف خواهد داشت. و به دلیل انعطاف پذیری خوب لاستیک در سرما، شیارهای روی آج، بازتر شده و باعث می شود که برف اضافه از آن خارج شود. این عمل کمک می کند تا آج لاستیک مانند یک چنگک وارد برف شود و چسبندگی تایر را افزایش دهد.

شاخص چسبندگی لاستیک

بر عکس لاستیک های مخصوص زمستان، لاستیک های تابستانه عمق آج کمتری دارند. این ویژگی باعث می شود تا لاستیک چسبندگی و قدرت چنگ زنی بیشتری نسبت به لاستیک های مخصوص زمستان داشته باشد. همچنین لاستیک های تابستانه در زمین های خیس و مرطوب چسبندگی بهتری نسب به لاستیک چهار فصل و زمستانه دارد. این ویژگی به دلیل عمق کم آج این نوع لاستیک ها است، که باعث میشه سطح بیشتری از لاستیک با سطح جاده در تماس باشد.

برای آشنایی بیشتر با تفاوت های لاستیک های چهار فصل، تابستانه و زمستانه می توانید مطلب تفاوت لاستیک چهار فصل، لاستیک تابستانه و زمستانه را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

چسبندگی لاستیک یکی از تاثیر گذارترین ویژگی های آن است. که تاثیر بسیاری در عملکرد خودرو دارد. هرچه این ویژگی بیشتر باشد، باعث می شود که خودروی شما پایداری بیشتر و فرمان پذیری بهتری در هنگام حرکت داشته باشد. همچنین در عملکرد ترمزها بسیار تاثیر گذار است و آن را بهبود می بخشد. هرچه میزان چسبندگی لاستیک پایین تر باشد، قدرت کنترل شما را بسیار کاهش می دهد به طوری که ممکن است در شرایط آب و هوایی نا مساعد کنترل خودروی تان را از دست بدهید. و منجر به  تصادف شود.

اگر در مسیرهای برفی تردد زیادی دارید حتما از لاستیک های مخصوص زمستان استفاده کنید. در ساخت این تایرها از مواد مخصوصی استفاده می شود، که باعث می شود در درمای پایین انعطاف پذیری خود را به خوبی حفظ کند. هرچه انعطاف پذیری لاستیک بیشتری باشد، چسبندگی آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

پس دفعه بعدی که خواستید لاستیک های خود را تعویض کنید، حتما به این ویژگی توجه داشته باشید و از کنار آن ساده عبور نکنید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()